BoomSocial  verilerine göre Türkiye Sosyal Medya Marka Endeksi SocialBrands Turkey Eylül sonuçları açıklandı.

 

Bu sonuçlara göre  Ağustos ayı içinde Facebook, Instagram ve Twitter’da Türkiye’nin en popüler 100 markası yer alıyor.

 

Bu araştırma yapılırken hangi kriterlerin ölçüldüğünü ve puanlamanın neye göre yapıldığını merak ediyorsanız bir  önceki ay SocialBrands Raporune Göre Ağustos Ayının En Popüler 100 Markası ‘nı açıkladığım yazıma göz atarak tüm detayları öğrenebilirsiniz.

 

İŞTE EYLÜL AYININ EN POPÜLER 100 MARKASI

 

eylul-ayının-en-popüler-5-markası

 

 

  • Ağustos ayı sıralamasında 5. sırada yer alan Mercedes-Benz Türkiye bu ay 2. sırada yer alırken Audi Türkiye 3. sıradaki yerini koruyor.

 

  • Ağustos ayında 8. sırada yer alan Ziraat Bankası bu ay 4. sırada yer alırken BMW Türkiye Ağustos ayında 15 olan sıralamasını bu ay 5’e yükselterek güzel bir ilerleme kaydetmiş gibi görünüyor.

 

Listenin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

 

  • Ağustos ayında sıralamada 1. olan Türk Telekom bu  ay 11. sıraya düşerek etkileşim oranlarını baya düşürmüş gibi görünüyor. Türk Telekom‘un hemen altında ise en büyük rakiplerinden biri olan Turkcell 12. sırada yer

 

socialbrands-raporu-turktelekom-turkcell

 

Facebook, Instagram ve Twitter ayrı ayrı değerlendirildiğinde ise Facebook ve Instagram’da birinci sırada Zen Pırlantı yer alırken Twitter’da ise  İstanbul Modern Sanat Müzesi‘nin Twitter hesabı birinci sırada yer alıyor.

 

facebook-twitter-instagram-zen pirlanta- istanbul modern

 

 

Şimdi gelin Ağustos ayında Facebook, Instagram ve Twitter’ı iyi kullanarak Eylül ayında listede birinci sırada yer alan Zen Pırlanta’yı detaylı şekilde inceleyelim.

 

 

ZEN PIRLANTA

 

Zen Pırlanta’nın Facebook’da yaklaşık 834 K (834.000), Instagram’da 260 K, Twitter’da ise 47 K takipçisi var.

 

Facebook

 

zen-pirlanta-facebook

 

 

Facebook gönderilerine baktığım zaman çok yaratıcı ve interaktif içerikler göremedim doğrusu. Ama mücevherlerin kadınlar üzerinde cezbedici bir etkisi olduğunu düşünürsek en basit içeriğin bile etkileşim almasının kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz.

 

Aşağıdaki örnek içeriğe baktığımız zaman Zen Pırlanta’nın Facebook reklamlarına iyi bir bütçe ayırdığını söyleyebiliriz. Facebook’un sayfalar için uyguladığı algoritmadan dolayı sayfaların paylaştığı içeriklerin doğal erişimi çok az oluyor. Bundan dolayı daha fazla kişiye ulaşmak isteyen kişi ve kurumlar reklam bütçesi ayırmak zorunda kalıyor.

 

zen-pirlanta-facebook

 

Instagram

Instagram’da 260.000 kişinin takip ettiği Zen Pırlanta sadece 40 kişiyi takip ediyor. Bu 40 kişi ise genelde Blogger ve YouTuber’lardan oluşuyor. Paylaşılan içeriklerin beğeni sayısı ise genellikle 3.000 ile 7.000 kişi arasında değişiyor.

 

zen-pirlanta-instagram

 

Twitter

 

Twitter’da 47.000 kişinin takip ettiği Zen Pırlanta sadece 3 kişiyi takip ediyor.

 

zen-pirlanta-twitter

 

Zen Pırlanta’nın sosyal medya hesaplarına baktığınız zaman gayet standart fotoğraflar ve içerik metinleri göreceksiniz. Siz de benim gibi ” bu içeriklerle nasıl sıralamada birinci sırada yer alıyorlar?” diye soruyorsanız. Bu sıralamayı hayran sayısı, hayran artışı, sayfa yapısı, sayfa bilgileri, ay boyunca paylaştığı tüm iletiler, ileti türleri, paylaşılan iletilere gelen beğeni, yorum, paylaşım ve Retweetler, ileti başı etkileşim oranı, hashtag ve mention kullanımı, bulunduğu sektördeki karşılaştırmalı durumu gibi bir çok detayın etkilediğini unutmayın.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir