BoomSocial  verilerine göre Türkiye Sosyal Medya Marka Endeksi SocialBrands Turkey Ağustos sonuçları açıklandı. Bu sonuçlara göre Facebook, Instagram ve Twitter üzerinde Türkiye’nin en popüler 100 markası yer alıyor.

Bu listeye göz atmadan önce ölçümleme nasıl yapılmış ona bakalım.

 

SocialBrands, markaların sosyal medya performansını tamamen tarafsız ve objektif şekilde ölçümleyen bir puanlama platformu. BoomSocial verilerini ve BoomSonar teknolojilerini kullanan SocialBrands, markalar için en popüler sosyal medya kanalları olan Facebook, Twitter ve Instagram’da yer alan 16 binden fazla marka hesabını inceliyor.

 

AYDA 1,2 MİLYON SOSYAL MEDYA İLETİSİ

SocialBrands’i hazırlarken,  markaların Temmuz ayı performansı ölçümlenmiş ve Ağustos SocialBrands’de Facebook’ta 6.636 sayfaya ait 414.252 ileti, Twitter’da 6.318 hesabın paylaştığı 725.918 Tweet, Instagram’da ise 3.060 hesabın paylaştığı 72.658 ileti olmak üzere; toplamda 16.014 farklı sosyal medya hesabı tarafından paylaşılan 1,2 milyon içeriği istatistiksel olarak incelenmiş.

 

new-olcum-8-2

 

660 MİLYONDAN FAZLA ETKİLEŞİM

Yapılan ölçümlemede 16 bin marka tarafından paylaşılan bu iletilerin ay boyunca aldığı beğeni, yorum, paylaşım, Retweet gibi etkileşimlerin toplam sayısı ise 660 milyondan fazla.

 

new-olcum-8-3

 

DERİN VERİ ANALİZİ

 

Bu inceleme için tüm hesaplar ve sayfalar için hayran sayısı, hayran artışı, sayfa yapısı, sayfa bilgileri, ay boyunca paylaştığı tüm iletiler, ileti türleri, paylaşılan iletilere gelen beğeni, yorum, paylaşım ve Retweetler, ileti başı etkileşim oranı, hashtag ve mention kullanımı, bulunduğu sektördeki karşılaştırmalı durumu gibi onlarca farklı herkese açık performans verisi değerlendirilmiş.

 

new-olcum-8-4

 

AĞUSTOS AYININ EN POPÜLER MARKASI

Yukarda belirtilen kriterler doğrultusunda yapılan ölçümlemede Ağustos ayında sosyal medya mecralarında en iyi performans gösteren marka Türk Telekom. Mecraların detaylarına baktığımız zaman ise Facebook’da Türk Telekom, Twitter’da Turkcell, Instagram’da ise Zen Pırlanta’nın en iyi performans gösteren markalar olduğunu görüyoruz.

 

Ekran Resmi 2016-08-16 17.27.12

 

AĞUSTOS AYININ EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN 100 MARKASI

Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğümüz gibi listenin ilk 5 sırasında Türk Telekom, Zen Pırlanta, Audi Türkiye, Samsung Türkiye ve Mercedes-Benz Türkiye yer alıyor. Siteye girdiğiniz zaman Haziran ve Temmuz ayı verilerinide görebiliyorsunuz. O verilere baktığım zaman benim dikkatimi çeken Zen Pırlanta‘nın Temmuz ve Ağustos aylarında listede bir numara olması. Söylendiği gibi veriler tamamen tarafsız ve objektif şekilde ölçümleniyorsa Zen Pırlanta‘yı ve ajansını tebrik etmek gerekiyor.

Ekran Resmi 2016-08-16 17.42.35

 

Listenin tamamını buradan görebilirsiniz.

 

Ben Eylül ayı sonuçlarını merakla bekliyorum. Ya siz?

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir