En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’a gelen yeni güncelleme ile birlikte artık hesaplara ilişkin istatistikler üçüncü bir uygulama kullanmadan rahatlıkla görülebilecek. Bu özellik henüz tüm kullanıcılara açık değil ama Instagram’ın her zaman yaptığı gibi marka ve kişi hesaplarına yavaş yavaş gelmeye başladı.

 

İstatistikler özelliğini kullanmaya başlayabilen şanslı kişilerden olmadığım için detaylı şekilde inceleyemedim ama internet araştırmalarımdan edindiğim bilgilerle özelliğin detaylarını sizler için paylaşmak istiyorum.

 

Sadece mobilde görüntüleyebileceğiniz bu özellik nasıl çalışıyor?

 

Instagram hesabınızı açtığınızda sizi karşılayan küçük pencerede “istatistiğe geç” dediğinizde size Instagram istatistiklerinizi gösteriyor ve bu istatistikleri sadece siz görebiliyorsunuz.

 

Bu istatistiklerden cinsiyet, yaş aralığı, konum, günler, saatler, tüm gönderilerin toplam kaç kez görüldüğü, gönderilerin herhangi birini gören tekil hesapların sayısı, internet sitesi tıklamaları, takipçilerin Instagram’da olduğu ortalama saatler ve ayrıca 1 haftalık tüm gönderilerin gösterim rakamlarını görebilirsiniz.

 

57b41d4e4967831f10e79ad4

 

Örneğin hedef kitleniz sadece kadınlarsa ve istatistiklere baktığınız zaman hesabınızı takip eden, etkilişime geçenler daha çok erkeklerse bu sizin için önemli bir sorun demektir.

 

57b41b33ae78492cb8fa0589

 

Özellikle yerel bir firmaysanız hedef kitle istatistiklerinizde konumları görebilmek geliştireceğinizi sosyal medya stratejilerinizde önemli bir veri olacaktır.

 

57b41b334967831f10e79acd

 

57b41b336ce4381510cc731c

Bu istatistiklerde özellikle hesabınıza en çok takipçinin hangi günlerde hangi saatlerde daha çok geldiğinin görülmesi sizin için önemli bir diğer veridir.  Çünkü aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi “Salı” günü paylaştığınız içerikler veya kampanyalar diğer günlere göre daha az ilgi görüyor demektir. Böyle bir durumda Salo gününü “kötü gün” ilan etmek yerine içeriklerinizde değişiklikler yapabilirsiniz.

 

57b41b3386857611bcad22ae

 

Yeni gelen “İstatistikler” özelliğiyle birlikte Instagram üzerine oluşturulan sosyal medya stratejilerinin çok daha etkili olacağını düşünüyorum çünkü bu istatistikler doğrultusunda yolunda gitmeyen birşeyler olduğunda değişiklikler yapabileceğiz.

 

Acaba Instagram’ın yeni güncellemesi ne olacak… Merakla bekliyorum 🙂

2 Responses to Instagram’dan Yeni Güncelleme
  1. Bu detayların olmaması büyük bir eksikti zaten , rakip ürünler uzun zaman bu özelliği sağlarken instagram kapalı tutması dezavantajdı . Artık markalar veri ağını bir adım daha önce taşıyacaklar . Bilgiler için teşekkürler Ufuk .

    • Kesinlikle haklısın. Bu özellik özellikle ajanslar ve markaların çok işine yarayacaktır. Artık 3. parti uygulamalara ihtiyaç duymadan Instagram üzerinden tüm verilere ulaşabiliyor olmak bizim için büyük bir kolaylık. Katkın için ben teşekkür ederim 🙂


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir