Herkese merhaba. 1-4 Temmuz 2016 tarihleri arasında katıldığım Google Partners Kampüs Yaz Okulu 2016’nın detaylarından bahsetmek istiyorum size.

 

Nedir bu Google Partners Kampüs?

 

Google Partners Kampüs; Dijital pazarlama sektörüne eğitimli ve kalifiye uzmanlar kazandırmak için üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar için hazırlanmış bir online eğitim platformu. Bu platform içinde Google Adwors ve Google Analytics eğitim setleri içinden sınavlara çalışarak “online” olan sınavlara girip “dijital” sertifikanızı alabilirsiniz. Üstelik eğitim setleri tüm ayrıntılardan bahsedecek şekilde çok güzel hazırlanmış. Ama “online reklamcılık” kavramına yabancıysanız size biraz karışık gelebilir.

 

Google Partners Kampüs‘ün amacı, hem yeterli teknik donanıma sahip hem de gelecekte dünyaya şekil verecek trend’leri takip eden“dijital farkındalığı yüksek” bireyler yetiştirmek. Bu amacı doğrultusunda “Google Akademi” kapsamında dijital pazarlama alanıyla ilgili farklı alanlarda eğitimler veriyor.

Ben bu yıl 2000 kişinin başvuru yaptığı Google Partners Kampüs Yaz Okulu’na seçilen 50 kişiden biri oldum. Bu habere çok sevinmiştim çünkü dijital pazarlama mesleğiyle ilgilendiğim için bu eğitim benim için harika olacaktı.

 

Dijitalin Kapılarının Aralanacağı Birinci Gün

Eğitim Dome İstanbul diye bir ofiste yapılacaktı. Programda kahvaltıda olduğu için “rahat rahat kahvaltımı yapar kahvemi içerim” düşüncesiyle evden erken çıktım. Bana tarif edilen yere gittiğimde konumda yaklaşık 3 km mesafe gösteriyordu kimse “Dome İstanbul” diye bir yer duymadığı için taksiye bindim. Taksici de bilmeyince baya bi dolaşıp 2 taksi değiştirerek eğitime yarım saat geç kaldım.

 

Belirli zamanlarda ara vererek Reklamcılığın Temelleri 1. oturumu tamamladıktan sonra öğle yemeği arasına çıktığımızda öğle yemeğinin soğuk sandviç olduğunu görmek daha kahvaltı bile yapmayan beni fazlasıyla üzmüştü doğrusu. ( Bu arada kahvaltı da peynirli simitmiş!)

 

Reklamcılığın Temelleri 2. oturumdan sonra eğitimin ilk gününü bitirdik.

13957457_1077315272347466_142231713_n

 

“Temeli Attık Şimdi Devam” Günü (2.GÜN)

İkinci günde Reklamcılığın Temelleri 3. Oturumunun da tamamlanmasıyla birlikte iki gün boyunca bizlere Google Adwors’ün Arama Ağı Reklamcılığı ve Görüntülü Reklam Ağı çeşitlerinin detayları eğitmenimiz Özgür Deniz Aydın tarafından anlatıldı. Günün sonunda online olarak girdiğimiz “Temel Reklamcılık Sınavı”ndan 100 puan üzerinden 85 alarak sertifika almaya bir adım yaklaşmış oldum. Bu sınavda size 120 dakika süre veriliyor 100 soru üzerinden en az 80 soruyu doğru bilmeniz gerekiyor. Çok basit soruların yanında kafa karıştırıcı ve zorlayıcı sorularda olabiliyor.

 

“Mezuniyet Yakın, Meşaleleri Yakın” Günü (3.GÜN)

Üçüncü günün programına baktığımda bu gün dijital pazarlamanın biraz daha derinliklerine doğru ineceğimizi düşünmüştüm. Ama yanılmışım. Bir kaç kişi hariç havalı sunum başlıklarının altının yetersiz olduğunu gördüm. Ya da ben daha önce çok fazla bu tarz etkinliğe katılıp farklı kişileri dinleyip dijital pazarlama sektörünü yakından takip ettiğim için böyle değerlendiriyor olabilirim. Ama özellikle Sevan Acemoğlu’nun yaptığı “Veri Analizi ve Dönüşüm Optimizasyonu” konulu sunumu sevmiştim. Keyifli ve bilgi veriyiciydi. Bu günün sevdiğim bir diğer kısmı ise “Youtuber’lar Anlatıyor: Neden YouTube?” isimli paneldi. Bu kısmı sevmenin sebebi ise 10 yıllık iletişim sektöründeki kurumsal yaşantısını bırakarak ”Merlin Mutfakta” YouTube kanalını açarak Youtuber olmaya karar veren Merlin Yılmaz’dı. Sevdiği işi yapma arzusuyla tüm iş yaşantısını değiştirme cesaretini gösterebilen birini dinlemek oldukça keyifliydi.

 

“Mobili En İyi Biz Biliriz!” Günü (4.GÜN)

Artık eğitimin son gününe gelmiştik. Mobil Reklamcılık Eğitimi 1. oturum ve 2. oturumla birlikte mobil reklamcılığı detaylarıyla inceledik. Sertifika alabilmek için gireceğim Mobil Reklamcılık sınavından da başarılı olmam gerekiyordu. Biraz daha sakin kafayla sınava girmek istediğim için gece evde sınava girerek 100 üzerinden 93 alarak başarılı bir şekilde tamamladım ve sertifika almaya hak kazandım.

Ekran Resmi 2016-08-07 22.19.04

 

Benim için kesinlikle faydalı ve keyifli bir eğitim oldu. Bu eğitimle birlikte kendimi dijital pazarlama alanında daha güçlü hissediyorum. Google Adwors öğrenmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum ama dijital pazarlama hakkında bilgi sahibi değilseniz, meslek hakkında genel hatlarıyla bir şeyler öğrenip bu mesleği yapıp yapamayacağınızı anlamak istiyorsanız bu eğitim beklentilerinizi karşılamayacaktır.

 

Google Adwors ve Google Analytics hakkında detaylı bilgi ve sınavlara giriş için: Buraya Tıklayabilirsiniz

 

Bir başka yazımda görüşmek üzere,

Sevgiler 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir