Herkese merhaba. Media Cat Temmuz sayısını okurken benimde hep üzerine kafa yorduğum bir konuyla ilgili dikkatimi çeken bir yazının detaylarını paylaşmak istiyorum sizlerle.

 

Bu yazı  89 yaşındaki yazar Al Ries’e ait. Yazının başlığı 21’inci Yüzyılın En Önemli Pazarlama Konusu. Bu çarpıcı başlığı gördüğünüz zaman pazarlamaya ilgili biriyseniz o yazıyı okumadan asla geçemezsiniz.

 

Ries 21. yüzyılın başlarından itibaren pazarlamacıların iki konuya odaklandığını söylüyor. İnternet ve Big data

Ries; çoklu marka stratejisini 21. yüzyılın en büyük pazarlama hamlesi olduğunu ve pazarlamacıların buna yönelmesi gerektiğini özellikle belirtiyor. Teknolojinin sürekli gelişmesinden dolayı tek markaya sahip şirketlerin bu gelişmeler karşısında dezavantajlı olduğunu düşünen Ries yazının devamında dünyanın en çok kar eden şirketlerinden IMB ve Apple’ı karşılaştırıyor.

 

IMB VS APPLE

 

mediacat-temmuz-al-ries-1

 

Bildiğimiz gibi dünyanın en değerli markalarından biri olan  IMB tek markalı bir şirket. Apple ise başarılı stratejileriyle kısa sürede dünyanın en değerli markası olmayı başaran ve Apple isminin altında birden fazla marka barındıran bir şirket.

 

IMB 16 bitlik makinelerini pazara sunduğunda  8 bitlik Apple o sıralar en çok satan kişisel bilgisayardı. Apple’da buna benzer bir stratejiyle daha gelişmiş bir model üreterek ismini “Macintosh” verdi. Apple daha sonra pazara farklı ürünler sunarken sürekli yeni bir marka adına yöneldi. iPod, iPhone ve iPad.

2000 yılında IBM‘in gelirinin 88 Milyar dolar olduğu günlerde Apple‘ın ise gelirleri yalnızca 8 Milyar dolarmış. Apple geçtiğimiz yıl gelirlerinin 234 milyar dolara eriştiğini açıklamıştı. Bu gelir IMB’in gelirlerinin nerdeyse üç katını ifade ediyor.

 

Hangi şirketin daha iyi bir pazarlama stratejisine sahip olduğunu kendimize sorduğumuzda ise cevabımız yüksek sesle Apple! oluyor. Yazısında pazarlama yöneticilerine çoklu marka stratejisi öneren Ries, Apple’ın yeni ürünü olan akıllı saatlerine yeni bir marka adı vermemesini ise büyük bir hata olarak değerlendiriyor.

 

HİÇ KİMSE APPLE’I TAKİP ETMİYOR!

 

Teknoloji şirketlerinin Apple’ın  çok markalı pazarlama stratejisini dikkate alarak bunu taklit etmeleri gerektiğini belirten Ries, iPhone başarısından sonra piyasaya akıllı telefon süren 11 ileri teknoloji şirketinin ( BlackBerry, HTC, Huawei, Lenovo, LG, Micromax, Motorola, Nokia, Samsung, Sony ve Xiaomi) ürünlerinde yeni bir marka adı kullanmadıkları için hata yaptıklarını düşünüyor.

 

Yazıya giriş yaparkende dediğim gibi benimde kafamı sürekli meşgul eden bir konuydu bu. Çoklu marka stratejisi mi? yoksa bir isim altında birden çok marka mı? Her iki stratejininde avantajı ve dezavantajı olmasıyla birlikte çoklu marka stratejisinin daha başarılı olduğuna yönelik düşüncem Al Ries’in bu yazısıyla biraz daha güçlenmiş oldu. Tabi hangi stratejiyi seçerseniz seçin önemli olan o stratejiyi doğru yönetmek.

 

Al Ries’in yazısının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

 

Peki siz bir marka oluşturmaya karar verdiniz. Markanız için seçeceğiniz pazarlama stratejisi bir marka ismi altında aynı isimle ürün veya hizmet üretmek  mi yoksa üreteceğiniz ürün ve ya hizmetlere yeni isimler vermek mi olurdu?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir